Diagnostyka

6 czerwca 2017
Autor: Lek Mateusz Nawrocki

Jak wygląda rak skóry?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Choroby nowotworowe stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie, obok chorób układu sercowo – naczyniowego. Wszelkie rodzaje raków skóry są nowotworami złośliwymi występującymi u ludzi bardzo często. Jak widać częstość ich występowania jest bardzo wysoka – warto zatem przyswoić sobie podstawowe wiadomości dotyczące nowotworów skóry.

Ważnym czynnikiem, który ma duże znaczenie w powstawaniu nowotworów skóry jest narażenie na eskpozycję słoneczną – nowotwory skóry często rozwijają się na odkrytych częściach ciała.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wszystkie niepokojące znamiona na skórze powinny być dokładnie zbadane przez lekarza dermatologa. Badanie nie jest bolesne, trwa krótko i niesie za sobą dużą wartość diagnostyczną. W razie jakichkolwiek wątpliwości konieczne jest pobranie wycinka zmiany skórnej do oceny histopatologicznej, która ma rozstrzygające znaczenie w diagnostyce nowotworów skóry.

Zmiany przedrakowe na skórze

Wszelkiego rodzaju zmiany, które pojawiają się na skórze należy zdiagnozować.

Część z nich może okazać się tak zwaną zmianą przedrakową skóry. Co to oznacza? W praktyce są to takie stany, z których w przyszłości może powstać zmiana nowotworowa. Należy do nich między innymi rogowacenie przedrakowe, które powstaje na skutek znacznej eskpozycji na promienie słoneczne. Zmiana tego typu powinna być poddana ocenie histopatologicznej, a w dalszej kolejności usunięta. Do innych zmian przedrakowych skóry zaliczamy rogowiaka kolczystokomórkowego, skórę pergaminowatą oraz brodawkę łojotokową.

Jak wygląda czerniak?

Powszechnie wiadomo, że czerniak jest groźnym nowotworem skóry. Co ciekawe, może umiejscawiać się także w innych miejscach – na błonach śluzowych oraz w gałce ocznej. Postaci makroskopowe czerniaka mogą wyglądać różnie. Czerniak w kontekście chorób skórnych występuje najczęściej jako guzek. Jego kształt może być nieregularny, podobnie jak rozmieszczenie barwnika. Z tego wynika również jego nietypowe zabarwienie, który może mieścić się w szerokim spektrum. Groźną odmianą czerniaka jest postać, która nie ma charakterystycznego zabarwienia.

Jak rozpoznać czerniaka?

To kluczowe pytanie, które zadaje sobie wiele osób, u których występują różne zmiany skórne na ciele. Oczywiście jakakolwiek zmiana, która budzi nasz niepokój powinna być skonsultowana z lekarzem. Jeśli faktycznie obraz wygląda niebezpiecznie, wykonuje się odpowiednie badania diagnostyczne mające na celu postawienie rozpoznania oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pierwszym etapem jest szczegółowe badanie lekarskie oraz wywiad dotyczący niepokojącej zmiany. Podobnie jak w pozostałych zmianach konieczne jest wykonanie badania histopatologicznego – to procedura, która jest wykonywana powszechnie w onkologii. O ile w przypadku wcześniej omawianych nowotworów skóry nie wykonywano szerszej diagnostyki, to akurat w czerniaku skóry stosuje się dodatkowe metody diagnostyczne. Przeprowadza się również biopsję węzła wartowniczego, czyli pierwszego z węzłów chłonnych, który znajduje się na drodze spływu limfy z miejsca, w którym występuje nowotwór.

Pozostałe badania, jakie są wykonywane w diagnostyce czerniaka to badanie ultrasonograficzne (USG), badanie RTG, a także tomografia komputerowa (TK).

Diagnostyka nowotworów skóry nie skupia się tylko na badaniu jej okolic. Chociaż mogłoby się wydawać, że ocena skóry wystarczy, to tak nie jest. Szczególnie w przypadku czerniaka, może okazać się konieczne rozszerzenie diagnostyki. Podsumowując, największe znaczenie w rozpoznawaniu podejrzanych zmian skórnych ma badanie histopatologiczne. Nie mniej ważne jest jednak również doświadczenie osoby, która ocenia zmianę skórną.