Diagnostyka

12 czerwca 2017
Autor: lek. Mateusz Nawrocki

Diagnostyka nowotworów piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Mimo tego, że prowadzone są badania przesiewowe, mające na celu wykrycie choroby we wczesnym stadium choroby, to niestety nadal zbyt dużo kobiet umiera na raka piersi – tylko w Polce rocznie odnotowuje się około pięciu tysięcy zgonów. Rak piersi jest nowotworem, który dotyczy w znacznej większości kobiet – jednak mężczyźni również chorują – zachorowania te stanowią mniej niż 1 procent wszystkich raków piersi.

Rak piersi – objawy

Przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych, pozwala na zwiększenie prawdopodobieństwa wykrycia raka piersi we wczesnym stadium choroby. To z kolei daje możliwość wdrożenia leczenia, które zwiększy szansę na pełną remisję choroby.

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, rak piersi początkowo przebiega bezobjawowo – przez to, niejednokrotnie choroba nie jest wykrywana odpowiednio wcześnie. Najczęściej występującym objawem jest guz piersi – często wykrywany zupełnie przypadkowo podczas pielęgnacji ciała. Dokładne usystematyzowanie objawów raka sutka zwraca uwagę na najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać w przypadku pojawienia się niepokojących zmian w obrębie piersi.

Występują zmiany skórne, nieprawidłowości w obrębie brodawki, ból, ale również powiększenie węzłów chłonnych.

Zmiany skórne to jedne z objawów nowotworu sutka. Zaliczamy do nich wciągnięcie skóry, które jest częstą zmianą lokalizującą się nad guzem piersi. Warto zaznaczyć, że zmiana tego typu może być dyskretna i trudna do zauważenia. W przypadku zaawansowanych zmian może wystąpić również obrzęk skóry, naciek, oraz owrzodzenie. Zmiany te jednak często dotyczą zaawansowanych raków piersi – jeśli zauważysz jakąkolwiek niepokojącą zmianę, koniecznie skonsultują ją z lekarzem. Do skórnych objawów raka piersi można zaliczyć również tak zwany objaw skórki pomarańczy.

Część objawów charakterystycznych dla raka piersi umiejscawia się w obrębie brodawki sutkowej. Zmiany w jej obrębie w fizjologicznych warunkach nie powinny występować, w związku z czym pojawiające się nieprawidłowości należy bezwzględnie skonsultowane z lekarzem. Na co koniecznie należy zwrócić uwagę?

Bez wątpienia owrzodzenie brodawki, wyciek z brodawki lub jej wciągnięcie należy podda

dalszej diagnostyce. Jedną z postaci nowotworu sutka jest rak Pageta – to szczególna postać choroby, w trakcie której chorym towarzyszy ból oraz swędzenie brodawki. Objawy raka Pageta to między innymi zmiany zapalne naskórka brodawki (ale również jej okolicy) z obrazem wyprysku z pęcherzami oraz niewielkimi nadżerkami. Objawy raka sutka u mężczyzn są podobne do tych, które występują u kobiet. Podobnie wygląda kwestia rokowania.

Diagnostyka nowotworu piersi

Przybliżenie objawów raka piersi jest bardzo ważne – znajomość objawów zwiększa świadomość i szansę na wizytę u lekarza we właściwym momencie – kiedy stan zaawansowania nowotworu pozwala na jego wyleczenie. Jakie są dostępne metody diagnostyki raka piersi?

W pierwszej kolejności wykonywane jest badanie przez lekarza – bardzo istotny jest również wywiad z pacjentem. W dalszej kolejności konieczne jest badanie palpacyjne – duże znaczenie mają umiejętności badającego. W dalszej kolejności wykonywane są badania obrazowe, do których należy USG (ultrasonografia) –jest całkowicie bezpieczne i nie bolesne. Dobra dostępność oraz niska cena wykonania tego badania diagnostycznego powoduje, ze często jest wykonywane. Częstym uzupełniającym badaniem, które jest stosowane w diagnostyce raka piersi jest mammografia. Oprócz tych metod, w określonych przypadkach wykonuje się również tomografię komputerową (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI).

Jeśli przeprowadzone badania budzą jakiekolwiek wątpliwości, konieczne jest wykonanie biopsji zmiany w piersi. W tym celu przeprowadzana jest biopsja – gruboigłowa bądź cienkoigłowa – w zależności od sytuacji, możliwe jest pobranie materiału do badania pod kontrolą badań obrazowych – na przykład USG. Zaletą biopsji aspiracyjnej gruboigłowej jest możliwość oceny receptorów estrogenowych oraz progesteronowych, a także białka HER2. Wszystkie te komponenty mają duże znaczenie w planowaniu odpowiedniego leczenia. Pobrany w trakcie biopsji materiał jest poddawany ocenie histopatologicznej. To jedyny wiążący wynik, który pozwala na potwierdzenie rozpoznania choroby nowotworowej piersi.

Objawy raka piersi są zróżnicowane. Warto jednak pamiętać, że pojawianie się nawet najmniejszej zmiany w piersi (a także skórze piersi), powinno skłonić pacjentkę do wizyty u lekarza celem przeprowadzenia niezbędnych badań. Ciągłym problemem w skutecznym leczeniu raka piersi stanowi jego zbyt późne wykrywanie. Pacjenci często zgłaszają się do lekarza, gdy zmiany w piersi powodują ból. Pamiętajmy, że powodzenie leczenia w przypadku wielu nowotworów zależy od odpowiedniego czasu ich wykrycia – nie warto zatem zwlekać z konsultacją lekarską i wykonaniem odpowiednich badań.