Akupunktura

29 czerwca 2016
Autor: Dr Joanna Bylinka - psycholog, psychoterapeuta

Akupunktura jest techniką pochodzącą z medycyny chińskiej. Polega ona na wkłuwaniu cieniutkich, metalowych igieł w określonych miejscach na skórze, na całym ciele (stosowanie jedynie nacisku na te punkty określane jest akupresura). Celem takich zabiegów jest zmiana przepływów energii w ciele, co samo w sobie uznawane jest za leczące.

Podczas zabiegu możesz odczuwać delikatny, tępy ból, mrowienie, albo mieć odczucie przepływu prądu elektrycznego przez kilka sekund po wkłuciu igieł. Kiedy igły są już na swoim miejscu, nie powinieneś czuć żadnego dyskomfortu. Są one pozostawiane w Twoim ciele na ok.15-30 minut. Czas ten może być dłuższy lub krótszy, w zależności od decyzji specjalisty.

Akupunktura jest skuteczna m.in. w eliminowaniu nudności i wymiotów, związanych z leczeniem nowotworowym. W niektórych badaniach wykazano, że akupunktura może być również pomocna w radzeniu sobie z bólem nowotworowym. Zanim jednak zdecydujesz się na taki zabieg, porozmawiaj z opiekującym się Tobą zespołem medycznym, aby upewnić się, że akupunktura jest bezpieczna w Twoim przypadku. Jeśli tak jest, być może ktoś z zespołu doradzi Ci, do kogo mógłbyś się udać na taki zabieg.

Opracowanie na podstawie:
„Pain Control. Support for People With Cancer.” wydany przez National Institute of Cancer

Artykuł dostępny również na stronie wygrajmyzbolem.pl.