
Opis problemu
Udane relacje interpersonalne są bardzo ważnym elementem dobrostanu psychicznego człowieka, a ich strata lub istotne ograniczenia wprowadzają w życie każdego człowieka poczucie izolacji i odrzucenia.



Wskazówki dla pacjenta
- REALNE OCZEKIWANIA



Warto pamiętać, że nierealne oczekiwania wobec ludzi, złość wobec ich ograniczeń często wynikają z frustracji osoby oczekującej zrozumienia. Są ludzie, którzy oczekują, że z powodu ich choroby cały świat powinien skupiać się na ich osobie i kiedy tego nie otrzymują, odwracają się od świata zewnętrznego skupiając się na cierpieniu.
- MÓWIENIE O UCZUCIACH I OCZEKIWANIACH
Drugi człowiek może tylko wyobrażać sobie, co czuje osoba chora, ale jego wyobrażenia są zawsze oparte na jego wiedzy, empatii i otwartości na drugiego człowieka. Ludzie szybko oceniają rzeczywistość swoją i innych i nierzadko są przekonani, że doskonale ją rozumieją, nie zauważając, ze ich oceny mijają się z faktami. Trzeba przyjąć do świadomości, że nie wszyscy ludzie muszą rozumieć perspektywę osoby chorej.
- WYROZUMIAŁOŚĆ DLA INNYCH I ICH OGRANICZEŃ
Im więcej w postawie osoby chorej pogody ducha, spokoju i życzliwości dla ograniczeń swoich i innych ludzi, tym więcej jest wokół niej osób wspierających, nie z poczucia obowiązku, ale z przyjemności przebywania z drugim człowiekiem.
- NIEUNIKANIE KONTAKTU ZE WZGLĘDU NA SŁABOŚĆ ORGANIZMU
Słabość organizmu nie musi być powodem rezygnacji z relacji z ludźmi. Zawsze można kontaktować się ze znajomymi telefonicznie lub przez Internet. Przy spadku odporności można też poprosić, żeby osoby odwiedzające używały maseczek ochronnych.
